„ინიციატივა სოციალური ცვლილებებისთვის“ (ISC) არის არასამთავრობო, არასამეწარმეო იურიდიული პირი, რომელიც დაფუძნდა 2013 წლის 20 მარტს. ორგანიზაციის დამფუძნებლებს ახალგაზრდა ქალები წარმოადგენენ, რომლებსაც სოციალურ მუშაობასა და განათლების მეცნიერებებში აკადემიური ხარისხი და სოციალურ-გენდერულ საკითხებზე მუშაობის რამდენიმეწლიანი გამოცდილება აქვთ.  ორგანიზაცია შეიქმნა ისეთი ინიციატივების განვითარებისთვის, რომლებიც პოზიტიური სოციალური ცვლილებების მომტანი იქნებიან სხვადასხვა მოწყვლადი ჯგუფებისათვის.
ხედვა/მისია
„ინიციატივა სოციალური ცვლილებებისთვის“ (ISC) არის არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომლის მისიას წარმოადგენს გაძლიერებისკენ მიმართული მომსახურების განვითარებისა და მდგრადი პოზიტიური ცვლილებების ხელშეწყობა მოწყვლადი სოციალური ჯგუფების ინტერესთა დაცვისა და კეთილდღეობისათვის. ორგანიზაცია, თავისი საქმიანობით ხელს უწყობს ისეთი გარემოს შექმნას, სადაც ყველა ადამიანს აქვს საკუთარი პოტენციალის რეალიზების სრული შესაძლებლობა.
ჩვენი საქმიანობა ეფუძნება სოციალური სამართლიანობის, გენდერული თანასწორობისა და თანამონაწილეობის პრინციპებს. ჩვენ გვჯერა, რომ თითოეული ინდივიდი უნიკალურია და ადამიანთა მრავალფეროვნება წარმოადგენს საზოგადოების განვითარების მნიშვნელოვან რესურსს.
ორგანიზაციის სტრუქტურა
ჩვენი გუნდი
ნინო ქობალია
ნინო არის ორგანიზაცია „ინიციატივა სოციალური ცვლილებებისთვის“ გამგეობის თავმჯდომარე. ნინო არის ტრენერ-კონსულტანტი, ფლობს განათლების პოლიტიკის მაგისტრის ხარისხს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან. ამავდროულად, იგი არის საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) სერტიფიცირებული პროგრამის კურსდამთავრებული, ფსიქოლოგიის მიმართულებით. ნინოს აქვს სასწავლო/სატრენინგო და კვლევითი მიმართულებით მუშაობის 10 წლიანი გამოცდილება. როგორც ტრენერ-კონსულტანტი, წლების მანძილზე მუშაობს ზრდასრულთა განათლებისა და სოციალური უნარების საკითხებზე..
თამარ ივანიაძე
თამარი არის ორგანიზაცია „ინიციატივა სოციალური ცვლილებებისთვის“ გამგეობის წევრი. მას აქვს სოციალური მუშაობის მაგისტრის ხარისხი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან. ამასთან, იგი არის კოლუმბიის უნივერსიტეტის ადამიანის უფლებათა ადვოკატირების პროგრამის (HRAP) 2020-21 კურსდამთავრებული. 2008 წლიდან დღემდე, თამარი თანამშრომლობდა/თანამშრომლობს ბავშვთა დაცვისა და სოციალური კეთილდღეობის სფეროში მოქმედ საერთაშორისო და ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან პროექტის მენეჯერის, ტრენერ/კონსულტანტის, პროფესიული ზედამხედველისა და პრაქტიკოსი სოციალური მუშაკის პოზიციებზე. თამარ აქვს 14 წლიანი პრაქტიკული გამოცდილება საკონსულტაციო, ტრენინგისა და კვლევის მომსახურებების მიწოდებაში.
ნინო დემეტრაშვილი
ნინო არის ორგანიზაციის „ინიციატივა სოციალური ცვლილებებისათვის“ გამგეობის წევრი. დამთავრებული აქვს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ-პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი. 2012 წელს მოიპოვა სოციალური მუშაობის მაგისტრის ხარისხი ამავე უნივერსიტეტში. ნინოს აქვს 14 წლიანი მუშაობის გამოცდილება, როგორც არასამთავრობო სექტორში, ისე საჯარო უწყებებში მკვლევარის/კვლევის კონსულტანტის, პროექტის მენეჯერის, ტრენერისა და სოციალური მუშაკის პოზიციებზე. 2016 წლიდან არის საქართველოს სახალხო დამცველის სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრი, რომლის ფარგლებშიც ჩართულია დახურული ტიპის დაწესებულებებში ადამიანის უფლებების მონიტორინგში.
ნინო დანელია
ნინო არის ორგანიზაცია „ინიციატივა სოციალური ცვლილებებისთვის“ გამგეობის წევრი. ნინოს აქვს მაგისტრის ხარისხი და ბაკალავრის ხარისხი სოციალურ მუშაობაში თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. ამჟამად აგრძელებს მაგისტრატურას განათლებაში (სწავლება, ტექნოლოგია და საზოგადოება) ბრისტოლის უნივერსიტეტში, დიდი ბრიტანეთი. ნინო არის აშშ-ს პროფესიონალი სტიპენდიების პროგრამის გამარჯვებული (2014 წლის კოჰორტა). რომლის მეშვეობითაც მან გაიარა სტაჟირება ბავშვებზე ძალადობის თემებზე ჩიკაგოს ბავშვთა ადვოკატირების ცენტრში (აშშ). ნინოს აქვს 14 წლიანი სამუშაო გამოცდილება ბავშვთა დაცვისა და კეთილდღეობის, ოჯახის მხარდამჭერი სერვისების განვითარების, ბავშვთა და მოზრდილთა დაცვის, სასკოლო განათლებისა და საზოგადოების გაძლიერების და არაფორმალური განათლების სფეროებში. ნინო სხვადასხვა წლებში დასაქმებული იყო საჯარო და არასამთავრობო სექტორში, როგორც სოციალური მუშაკი, ტრენერ-კონსულტანტი, მკვლევარი, ორგანიზაციული და სათემო მობილიზატორი, ბავშვთა დაცვის კოორდინატორი და პროფესიული სუპერვაიზერი.
დავით ტუღუში
ფინანსური მენეჯერი - დავითს აქვს განათლება პროდუქციის ხარისხის აუდიტის მიმართულებით თბილისის ტექნიკური უნივერსიტეტიდან. ფლობს სხვადასხვა საბუღალტრო პროგრამებს და აქვს ფინანსურ მენეჯერად მუშაობის ათწლიანი გამოცდილება როგორც არასამათავრობო სექტორში, ასევე საჯარო უწყებებსა და კერძო სექტორში.

- Tel: +995 557 119 119;
"Initiative for Social Change" (ISC) is a non-governmental, non-profit legal entity founded on March 20, 2013. The founders of the organization are young women who have academic degrees in social work and education accompanied with several years of work experience in social and gender issues. The organization was foundedin order to develop initiatives that would bring positive social changes to various vulnerable groups.
"Initiative
for Social Change" (ISC) is a non-governmental organization with a mission to
promote development of empowerment-oriented
services
and sustainable positive changes for the welfare and
protection ofinterests of vulnerable
social groups. The activities
of the organization contributes to the creation of an environment where all people
have opportunities to realize their potential.
Our activities are based on the principles of social justice, gender equality and co-participation. We believe that each individual is unique and the diversity of people is a significant resource for community development.
Nino
Kobalia
Nino is a chair of the board of the ISC. Nino is a trainer-consultant and holds a Master's Degree in Education Policy from Tbilisi State University (TSU). She is a graduate of the certificated program in psychology from the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA). She worked on social and educational issues in both public and non-governmental sectors for 10 years. Nino, as a trainer/consultant, works on adult education and social skills during the last years
Tamar Ivaniadze
Tamar is a member of the board of ISC. She has a master’s degree in Social Work from Tbilisi State University (TSU). She is one of the fellows of the Human Rights Advocates Program (HRAP) 2020-21 at the Institute for study human Rights (ISHR), Columbia University. At various times, she worked with international and local non-governmental organizations in the field of child protection and social welfare as a project manager, trainer-consultant, professional supervisor, and practitioner social worker. Tamar has 14 years of practical experience in the provision of consulting services, training, research, and assessment.
Nino Demetrashvili
Nino is a member of the board of the organization "Initiative for Social Changes". She graduated from the Faculty of Social and Political Sciences at the Tbilisi State University. In 2012, she was awarded a Master's degree in social work from the same university. Nino has 14 years of work experience, both in the non-governmental and in public institutions in the positions of the researcher/research consultant, project manager, trainer and social worker. Since 2016, she became a member of the special preventive group of the Public Defender of Georgia, under which she is involved in the monitoring of human rights conditions in the closed institutions.
Nino Danelia
Nino is a member of the board of ISC. Nino has a master's and a bachelor's degree in social work from Tbilisi State University. Currently, she is pursuing a master's degree in education (teaching, technology, and society) at the University of Bristol, UK. Nino is a winner of the US professional Fellow's Program (2014). Through which she completed a fellowship on child abuse topics at the Chicago Children's Advocacy Center (USA). Nino has 14 years of working experience in child protection and welfare, child and adult safeguarding, school and community empowerment, and non-formal education fields. In different years, Nino has been employed in the public and non-profit sectors as a social worker, trainer-consultant, researcher, organizational and community mobilizer, child protection coordinator, and professional supervisor.
David Tugushi
Financial Manager - David holds an education in product quality audit from the Tbilisi Technical University. He is proficient in various accounting programs and has ten years of experience as a financial manager in non-governmental sectors, as well as public agencies and private sectors.
Sopo Sanikidze
Sopo serves as a Social Work Consultant for the organization "Initiative for Social Change." She holds a master’s degree in social work from Tbilisi State University. Additionally, she graduated from the Erasmus Mundus Joint Master’s Program, specializing in "Advanced Development in Social Work" for the academic years 2020-2022. Sopo possesses a decade of professional experience, having worked in various capacities within both the public sector, particularly in the juvenile justice system, and the non-governmental sector. Her roles have included serving as a consultant, researcher, trainer, professional supervisor, and social worker
Ana Egutidze
Ana is a junior international law student at Tbilisi State University and a FLEX alumna of '20. She is very passionate about global peacebuilding and policy-making processes as well as strengthening youth participation in decision-making processes at the local level. She has been working as a youth worker and a project coordinator for the past three years in numerous national and international organizations with the purpose of empowering youth through the acquisition of social life skills and knowledge in the areas of leadership, active citizenship, employment, and entrepreneurship
Salome Tsartsidze
Salome holds a master’s degree in sociology. She has 4 years of experience working on research projects in terms of qualitative and quantitive studies, monitoring, and evaluation. Salome works in both marketing and social research. She is equipped with software knowledge and skills in qualitative and quantitative data analysis (programs: SPSS and Nvivo).